Kötelező arcápolás 20 évesen
Az ápolt bőr követelmény. Alábbi sorozatunkban segítünk, hogy a bőrtípusodnak és a korodnak megfelelő helyes arcápolás napi rutinoddá váljon. Bőrápolási programunkkal előzd meg a káros folyamatokat, és ismerd meg a bőröd működését.
A bőr bonyolult folyamatai
Bőrünk közel négy kilogramm súlyú, rendkívül sokoldalú és csodálatos szerv, így amikor annak ápolásáról beszélünk, akkor a felszívódást és bőrműködést elősegítő bonyolult folyamatokról van szó. A kozmetikumok feladata, hogy a bőr rétegeire, vagyis a felhámra, irhára, bőraljára hassanak, segítve ezzel e rétegek funkcióit. Míg a felhám az új bőrsejtek képződéséért felelős, a bőr középső rétege, az irha állapota határozza meg, hogy bőrünk fiatalos és feszes vagy öreg és ráncos hatású-e. Tehát e szilárd kötőszövetekből álló réteg felelős elsősorban a bőr rugalmasságáért. A bőralja nem különíthető el élesen az irhától, kötőszöveti rostokból, valamint zsírsejtekből áll.
Figyeljünk működésére
A bőr funkcióira nem tudunk odafigyelni, hiszen működése láthatatlan, így csak akkor döbbenünk rá, hogy baj van, ha valami rendelleneset tapasztalunk. Azonban ahogy a bőrünk öregszik, egészséges működése törvényszerűen romlik. Így kozmetikumaink elsődleges feladata kell, hogy legyen, hogy ott legyenek a bőrben, ahol és amikor szükség van rájuk.
Ismerjük meg saját bőrünket
Mielőtt valamilyen bőrápolási folyamatba kezdenénk, ismerjük meg bőrünk alapvető tulajdonságait. Ahhoz, hogy meg tudjuk állapítani saját bőrtípusunkat, több szempont alapján is meg kell vizsgálnunk. Tanulmányozzuk az arcbőr színét és fényét, a bőrfelszínt és annak zsírmennyiségét, például hogy fénylik-e vagy feszül, ez utóbbiból a bőr nedvességtartalmát tudhatjuk meg. Fürkésszük bőrünk tisztaságát, amely kiderülhet a mitesszerek, pattanások jelenlétéből. Ezen túl lényeges, hogy a különböző bőrreakciókat időben észleljük, így ha allergiára utaló jelre vagy bőrelváltozásra leszünk figyelmesek, forduljunk szakemberhez. Bőrünknek fiatalon rengeteg ásványi anyagra és vitaminra van szüksége, ezek közül is a legfontosabbak a C-, E- és B5-vitaminok, valamint a kalcium és magnézium bevitele.
A négy alaptípus
1. Ha arcbőrünk színe sápadt, könnyen hámlik, esetleg repedezett, vagy hajlamos a bőrirritációra és pórusaink zártak, bőrünk nagy valószínűséggel száraz.
2. A lágy, sima bőrfelszín, néhol feszülő és érzékeny arcbőr a száraz/normál kategóriába sorolható.
3. Az úgynevezett T vonalban zsírosan fénylő bőr, tág pórusokkal és mitesszerekkel a normál/zsíros csoportba tartozik. Ha az említett jeleken kívül bőrünk néhol száraznak látszik az alacsony nedvességtartalom miatt, további okunk van feltételezni, hogy arcbőrünk az említett osztályba tartozik.
4. Fakó, esetleg sárgás tónusú bőr nyitott pórusokkal és olajosan fénylő felszínnel zsíros bőrtípusra enged következtetni.
Ha a magunk által végzett bőranalízisben nem vagyunk biztosak, azt speciális műszerrel szakember is el tudja végezni!
Bőrtáplálás már fiatalon
Húszéves kor körül a szövetek még rugalmasak, arcunk még hamvas, és a ráncoknak még nyoma sincs. Ez az életkor elsősorban a megelőzésről szól. A soha el nem hanyagolandó arctisztítás ebben a korban kell, hogy rutinunkká váljon. A bőrgyógyászok és kozmetikusok nem győzik hangsúlyozni, hogy semmi sem fontosabb az ápolt arcbőr számára az arctisztításnál. Nem elég ezt a műveletet csupán szappannal és vízzel elvégezni, hanem a fürdőszobánk nélkülözhetetlen kelléke kell, hogy legyen egy tisztítópáros. Amikor az arclemosó készítmény vásárlására kerül a sor, vegyük figyelembe a bőrtípusunkat, és válasszunk ennek megfelelő terméket. Ennek segítségével megszabadulhatunk a bőrre rakódott szennyeződésektől, és a sminktől, amely ha tartósan a bőrünkön marad, mitesszereket és pattanásokat okoz. Továbbá az arcápoló krémek kizárólag tiszta bőrön tudják kifejteni a hatásukat.
A tisztítást követő hidratálás esetében szintén elengedhetetlen bőrtípusunknak megfelelő krémet választani. Aki száraz és száraz/normál bőrrel rendelkezik, az elsősorban az intenzív hidratálásra fókuszáljon, a normál/zsíros és zsíros bőrtípusúak pedig a hidratálás mellett figyeljenek a zsírszabályozásra.
A stressz, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, a káros környezeti hatások felboríthatják bőrünk egyensúlyát. Most pedig az ősszel beköszöntött a hűvös, szeles idő, és ezzel együtt a fűtött lakások száraz levegője. Mindezek pedig érzékennyé teszik bőrünket. Pótoljuk az elvesztett zsírokat, nyugtassuk, tápláljuk, szabályozzuk bőrünket. Ne feledjük, az ápolt bőrön a sminkünk is tökéletesebb |